img

BUSBAR (BARA SİSTEMLERİ)

 BUSBAR (BARA SİSTEMLERİ)


Busbar sistemleri; elektrik enerjisini taşımak ve dağıtımı için geliştirilmiş modüler ve prefabrik bir sistemdir. Busbar sisteminde elektrik kalay alaşımcı bir taşıyıcı ile kaplanmış alüminyum veya bakır bir bara iletkeninin izole edilmiş metal bir gövde içerisinde konumlandırılması ile meydana gelir. 

Busbar sistemlerinden daha önce klasik sistemde yüksek voltaj akımını taşımak içinkalıt kesitli bir çok kablonun birbirlerine paralel şekilde bağlanması ile sağlanırdı. 

Kablolu busbar sistemlerinde kabloların taşınması kablolar için oluşturulmuş raf ve şaft boşluklarına yerleştirilmiş, şalter, pona veya boat bağlantılarının yapılarak ihtiyaçlara göre oluşturulması çok büyük güçlükler ortaya çıkardığı için alternatif bir modüler sistem olan busbar geliştirilmiştir.  Maliyetinin yüksek olması, esnek olmayan ve her istenilen bölgeden akım verilemeyen kablolu sistemin yerine modüler busbar elektrik dağıtım sistemlerine geçilmiştir. Busbarın sağladığı esneklik, sistemlerde sorunh olabilecek bu tür problemleri kökünden halletmiştir.
 
Ürün Bilgi / Talep Formu|Başa Git